+1 4853618276 support@regentessays.com

Whole Foods buys organic beets from two suppliers, one in Ames and one in Zearing. The price per unit of the Ames beets is $4.50 and the price per unit of the Zearing beets is $7.00.,,a. Define variables that would tell how many units to purchase from each source. ,b. Develop an objective function that would minimize the total cost. ,c. Whole Foods needs at least 1,000 units of beets. The Ames supplier can supply at least 400 units and the Zearing supplier can supply no more than 900 units. Develop constraints for these conditions.,

Order Your Custom Essay
Order Your Custom Essay