+1 4853618276 support@regentessays.com

Read What is Energy? (Attached) and answer the following questions:,, (a) One jelly donut (JD) of energy is about 250 kilocalories or one megajoule. What is this in Btu’s? In kilowatt-hours? Round off your answers approximately.,, (b) Suppose that you leave a 60-watt light bulb burning 24 hours a day, 365 days a year. How much electrical energy does it use in a year? Express your answer in kilowatt-hours. If electricity costs 7 cents per kWh, what is the annual cost of burning this light (just for the electricity, not including replaement bulbs)?

Order Your Custom Essay
Order Your Custom Essay